Zomrela operná speváčka Montserrat Caballé

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Barcelona – V sobotu 6. októbra 2018 zomrela v nemocnici Sant Pau v Barcelone vo veku 85 rokov svetoznáma sopranistka Montserrat Caballé. O smutnej udalosti informovali nemocničné zdroje a agentúra DPA. Podľa dostupných informácií, bola Montserrat Caballé hospitalizovaná od polovice septembra pre problémy so žlčníkom. Pohreb sa uskutoční v pondelok 8. októbra v Tanatorio de les Corts v Barcelone.

Montserrat Caballé sa narodila 12. apríla 1933 v okrese Gracia v Barcelone v skromnej rodine, kde jej matka dala prvé hudobné vzdelanie. Hudbu študovala na konzervatóriu Conservatori Superior de Música del Liceu v Barcelone. V roku 1956 debutovala v postave Mimì v Pucciniho opere Bohéma vo švajčiarskom meste Bazilej.

Montserrat Caballé (1933 – 2018),
foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Sopranistka absolvovala počas viac ako 50-ročnej kariéry vyše 4 000 vystúpení a bola jednou z posledných operných legiend, aj keď samotná Caballé tento názor nezdieľala. Ako sa vyjadrila v rozhovore pre El Paísz v roku 2014 ,,Nepovažujem sa za legendu opery ani za poslednú divu, ako o mne niekedy píšu novinári. Každá éra má svoje osobnosti a v mojom prípade som svoju prácu vykonávala tak, aby bola na čo najvyššej úrovni.“

Montserrat Caballé sa do povedomia dostala už v roku 1965, keď musela v priebehu krátkeho času naštudovať titulnú rolu koncertnej verzie Donizettiho opery Lucrezia Borgia v newyorskej Carnegie Hall. Pôvodne mala v tejto úlohe spievať Marilyn Horne, no tá ju pre hlasovú indispozíciu musela odmietnuť.

G. Verdi: Maškarný bál, 1984,
Montserrat Caballé (Amelia),
zdroj: internet

Zastúpila ju dovtedy neznáma operná speváčka Montserrat Caballé. Netušila, že práve tento večer od základov zmení jej kariéru a razom jej bude celý operný svet ležať pri nohách. Po prvej árii očarila newyorské publikum natoľko, že si vyslúžila dvadsaťminútový neutíchajúci potlesk. Denník New York Herald Tribune na druhý deň priniesol oslavné titulky na jej výkon, pričom ju prirovnával k legendárnej Marii Callas. V ten večer vstúpila Montserrat Caballé do operného sveta, oslovovali ju zástupcovia veľkých operných spoločností a operných domov po celom svete.

Odvtedy spievala Montserrat Caballé vo všetkých prestížnych operných domoch a koncertných sálach sveta. Milánska La Scala, Metropolitná opera v New Yorku, Kráľovská opera Covent Garden v Londýne, Parížska Opera, Gran Teatro del Liceo v Barcelone, Boľšoj teatr v Moskve či v Opera San Francisco. Repertoár Montserrat Caballé je rozsiahly, počet jej divadelných rolí je približne deväťdesiat a je považovaná medzi najlepšie operné speváčky storočia. Spievala všetky významné úlohy operného repertoáru, ale najväčšie uznanie získala za interpretáciu belcantového repertoáru. Bola považovaná za nástupkyňu Marie Callas v hlavnej postave Belliniho Normy.

G. Puccini: Tosca, Metropolitná opery New York,
Montserrat Caballé (Tosca), Luciano Pavarotti (Cavaradossi),
foto: James Heffernan

Pre svetové publikum sa stala slávnou aj vďaka spolupráci s Freddiem Mercurym, s ktorým naspievala album Barcelona. Ich spoločná pieseň zaznela aj na otváracom ceremoniáli Olympijských hier v Barcelone v roku 1992. Jej hlas je nezabudnuteľný pre svoju čistotu, presnosť a silu. Je uznávaná pre svoj dramatický výraz, excelentnú techniku, hlasové zafarbenie.

V priebehu svojej kariéry Caballé zdieľala operné javiská a koncertné pódiá so všetkými veľkými umelcami aj keď, ako sama povedala mala špeciálnu chémiu s tromi z nich, a to s Lucianom Pavarottim, Plácidom Domingom a José Carrerasom. ,,Keď som Manon Lescaut spievala s Plácidom Domingom, bol úžasný. Povedal mi, že objavil nový svet, ktorý so mnou spieval a to isté sa stalo aj mne. S José Carrerasom som mala veľmi zvláštny vzťah, boli sme očarenía počúvali sme sa navzájom. A Luciano Pavarotti mi bol ako otec“ uviedla Montserrat Caballé.

Montserrat Caballé sa predstavila aj divákom na Slovensku. Začiatkom decembra roku 2000 vystúpila spolu s Petrom Dvorským na galakoncerte v Slovenskom národnom divadle. Slávna operná diva účinkovala s Petrom Dvorským aj na viacerých svetových operných scénach. Do Bratislavy zavítala opäť po dvoch rokoch, kedy sa tu predstavila aj s dcérou Montserrat Martí v rámci Bratislavskej hudobnej jari 2002.

Peter Dvorský a Montserrat Caballé na galakoncerte v Slovenskom národnom divadle v roku 2000,
foto: Vladimír Benko / TASR

Do Bratislavy sa mala táto slávna speváčka opäť vrátiť v roku 2012, ale pre úraz musela toto vystúpenie zrušiť. K úrazu došlo počas cesty do Ruska po páde na zem v dôsledku miernej mŕtvice a Montserrat Caballé si nešťastne zlomila rameno.

Podľa dostupných informácií, bola Montserrat Caballé od polovice septembra t. r.  hospitalizovaná v nemocnici Sant Pau v Barcelone pre problémy so žlčníkom, kde 6. októbra 2018 zomrela.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: agentúrne správy, internet, archív OS

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár