Zomrela operná speváčka, režisérka a pedagogička Božena Hanáková

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – V pondelok 26. novembra 2018 zomrela vo veku 88 rokov operná speváčka, režisérka a pedagogička Božena Hanáková. V košickom divadle pôsobila viac ako 50 sezón od roku 1954 a len prednedávnom, v januári tohto roka, sa po vyše dvadsiatich rokoch s javiskom lúčila jej posledná inscenácia, opera Giuseppe Verdiho La traviata. O úmrtí umelkyne informovalo Štátne divadlo Košice, ktoré zároveň oznámilo, že posledná rozlúčka sa bude konať vo štvrtok 29. novembra o 11:00 v Historickej budove ŠD Košice.

Divadlo a operu dostala Božena Hanáková (1930 – 2018) do vienka, narodila sa v rodine divadelných umelcov a ako priznala v jednom z rozhovorov, divadlo milovala od malého malička. „Bolo mi jedno, čo tam budem robiť – hoci aj upratovačku – hlavne aby som v ňom bola,“ povedala sopranistka pred ôsmimi rokmi pri príležitosti životného jubilea košickému denníku Korzár. A v divadle bola naozaj od malička. Ako dieťa hrala v operných inscenáciách Slovenského národného divadla, kde v tom čase pôsobila jej mama, mezzosopranistka Ružena Kustrová.

Derniéra Verdiho Traviaty v Štátnom divadle Košice, 2018, (písali sme o tom TU…)
Karol Kevický, Božena Hanáková, Danica Hanáková,
foto: Jozef Horváth

Spočiatku na VŠMU vyštudovala tanec a potom aj operný spev. Hneď po škole nastúpila do Štátneho divadla Košice, kde úspešne stvárnila množstvo operetných, aj operných postáv – Jolanu i Júliu v Cigánskej láske, Adelu v Netopierovi, Valenciu vo Veselej vdove, Zerlinu v Donovi Giovannim, Musettu v Bohéme, Rosinu v Barbierovi zo Sevilly, Olympiu v Hoffmannových poviedkach a mnohé ďalšie. Neskôr spolu so svojim manželom Jánom Hanákom, scénickým výtvarníkom, a v spomínanej La traviate už aj s dcérou Danicou Hanákovou, kostýmovou výtvarníčkou, vytvorili aj inscenačný tím, ktorý sa v košickom divadle podpísal pod viacero operných a operetných inscenácií. (G. B. Pergholesi: La serva padrona, 1983), G. P. Telemann: Pimpinone, 1991, M. Kořínek: Ako šlo vajce na vandrovku, 1993, G. Verdi: La traviata, 1997). Košickému divadlu ostala verná počas celej profesionálnej kariéry, ale úspešne hosťovala v Prahe, Ostrave, Brne, Miškovci a s divadlom sa predstavila aj na zájazdoch v Holandsku a Nemecku. A do divadla sa až donedávna pravidelne vracala na premiéry operného súboru.

W. A. Mozart: Don Giovanni, ŠD Košice, 1956, Božena Hanáková, Karol Mareček,
zdroj: Archív ŠDKE

„Naštudovala som množstvo krásnych postáv, robila som asistencie réžie, režírovala som, učila, mám za sebou množstvo vynikajúcich žiakov, no najviac hrdá som na svoju rodinu, na svoje deti a vnúčatá, ktoré sú vlastne pokračovateľmi nášho života,“ vyznala sa charizmatická umelkyňa pred niekoľkými rokmi.

V Božene Hanákovej stráca Slovensko ďalšiu významnú divadelnú osobnosť, ktorá dlhé desaťročia rozdávala všetkým vôkol seba úsmev, pohodu a radosť. Súbor opery Štátneho divadla Košice s veľkou úctou a pokorou venuje v stredu 28. novembra jej pamiatke a spomienke na ňu predstavenie opery G. Verdiho Nabucco.

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár