Zomrela operná speváčka Štefánia Hulmanová, dlhoročná sólistka Opery SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V stredu 3. októbra 2018 zomrela vo veku 98 rokov slovenská operná speváčka Štefánia Hulmanová, dlhoročná členka Opery Slovenského národného divadla. O smutnej udalosti informovala redakciu Opera Slovakia rodina pani Hulmanovej. Posledná rozlúčka so zosnulou bude 10. októbra 2018 o 11:15 v Bratislavskom Krematóriu.

Štefánia Hulmanová sa narodila 20. januára 1920 v obci Dolné Dubové v okrese Trnava. Ako uvádza autor Vladimír Blaho v článku s názvom Hold pre Štefániu Hulmanovú, ktorý sme priniesli pri príležitosti deväťdesiatich piatich rokov jej života v januári 2015 ,,Štefánia Hulmanová si svoj operný repertoár začala budovať už v Štátnom divadle v Košiciach, kde debutovala v roku 1949 ako Smetanova Vendulka. Behom krátkeho angažmánu vo východoslovenskej metropole tam vytvorila celý rad úloh ako Moniuszkovu Halku, Júliu v Jakobinovi, Mascagniho Santuzzu či Verdiho Aidu. Pri hosťovaní košického operného súboru v Bratislave sa natoľko zapáčila vedeniu našej reprezentatívnej opernej scény, že jej ponúkli angažmán. Tak sa vrátila do Bratislavy, kde predtým študovala spev na Hudobnej a dramatickej akadémii a potom pár rokov pôsobila v opernom zbore SND. Niektoré z úspešných košických kreácií si zopakovala aj v Bratislave a pre svoj jasný slovanský mladodramatický soprán našla najvhodnejšie uplatnenie práve v búrlivo sa rozvíjajúcej slovenskej opernej tvorbe.“ Celý článok je k dispozícii TU…

Don Carlos, Opera SND, 1956,
Štefánia Hulmanová (Alžbeta z Valois),
foto: Gejza Podhorský

Predstavila sa vo viacerých úlohách. Zo slovenskej opernej tvorby stvárnila Katrenu v Suchoňovej Krútňave, Milenu v Svätoplukovi, Milku v Cikkerovom Jánošíkovi, Katku z Bega Bajazida či Helenu Petrákovú v Holoubkovej opere Rodina. V svetovom repertoári ju diváci mohli uvidieť ako Elizabetu z Dona Carlosa, Desdemonu z Otella, Leonóru z Trubadúra či Jitku zo Smetanovho Dalibora. Ako uvádza Vladimír Blaho ,,Životnou úlohou Hulmanovej však bola Pucciniho Floria Tosca, v ktorej nemala alternantku a v SND ju spievala v rokoch 1957-69“. Táto Hozova inscenácia Pucciniho Toscy mala v SND viac ako 100 repríz. Sopranistka Štefánia Hulmanová bola členkou Opery SND v rokoch 1951 – 1979.

Štefánia Hulmanová (1920 – 2018),
foto: Magdaléna Robinsonová (1971)

Ako Opera Slovakia informovala rodina Štefánie Hulmanovej, známa umelkyňa zomrela v domove pre seniorov Seniorville Jablonové 3. októbra 2018 a posledná rozlúčka so zosnulou sa uskutoční v stredu 10. októbra 2018 o 11:15 v Bratislavskom Krematóriu.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár