Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

10. októbra 2015 redakcia Sezóna 2015/2016

Zomrela pedagogička, hudobná historička a publicistka Mária Potemrová

Mária Potemrová, (1922-2015)
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – V Košiciach zomrela v stredu 7. októbra 2015 vo veku nedožitých 94 rokov významná osobnosť slovenskej  hudobnej kultúry – muzikologička, kritička, hudobná  historička, pedagogička, publicistka  a organizátorka hudobného života Ing. Mária Potemrová.

Narodila sa 24. februára 1922 v Košiciach. V oblasti výskumu sa zameriavala na hudobnú históriu, najmä východného Slovenska.  Je autorkou monografických a syntetických štúdií, napr. monografia Dejiny hudobnej školy v Košiciach (1955), dvojzväzková monografia Hudobný život v Košiciach v rokoch 1848 – 1918 (1981), spracovala problematiku hudobného divadla v Košiciach, kapitoly o vývoji hudobného umenia v mestách Bardejov, Prešov, Rožňava, písala štúdie o živote a diele osobností spojených s východným Slovenskom. Bola organizátorkou viacerých hudobných podujatí, muzikologických konferencií v Košiciach a v roku 1991 stála pri založení Nadácie Hemerkovcov. Venovala sa publicistickej a recenzentskej činnosti, uverejňovala príspevky najmä v časopise Hudobný život. Vo svojej pedagogickej praxi viedla absolventov konzervatória pri vypracovávaní diplomových prác, z najlepších prác zostavila 7-zväzkový zborník pod názvom Hudobný život Východného Slovenska.

Posledná rozlúčka s Máriou Potemrovou bude na Verejnom cintoríne v Košiciach 12. 10. 2015 o 13:00 hod.

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024