Zomrela slávna operná diva Jelena Obrazcovova

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Moskva – V pondelok 12. januára 2015 zomrela v Nemecku vo veku 75 rokov slávna ruská operná speváčka Jelena Obrazcovova.

O tejto smutnej udalosti informovala ruská tlačová agentúra TASS bez uvedenia príčin smrti. Slávna mezzosopranistka ktorá sa narodila 7. júla 1939 v Leningrade (dnes Petrohrad), bola uznávaná ako jeden z najväčších svetových operných hlasov. Ako povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, rodine i fanúšikom speváčky vyjadril sústrasť aj ruský prezident Vladimir Putin.

Legendárna ruská operná diva Jelena Obrazcovova sa spevu venovala od detstva a spev študovala na Leningradskom konzervatóriu. Počas štúdia sa úspešne zúčastnila niekoľkých medzinárodných speváckych súťaží. Na konci štúdia už prvýkrát vystúpila v moskovskom Veľkom divadle, kde debutovala v Musorgského opere Boris Godunov. Tu odštartovala kariéra jednej z najlepších svetových operných speváčok 2. polovice 20. storočia, ktorá pravidelne vystupovala po celom svete a spievala v tých najvyhľadávanejších operných domoch ako je napríklad milánska La Scala alebo Newyorská Metropolitnej opera a ďalšie. Venovala sa aj pedagogickej činnosti.

Obrazcovova viackrát spievala aj na Slovensku a to v Opere SND, kde po prvýkrát účinkovala v roku 1973 spolu so súborom Veľkého divadla z Moskvy a s opernými postavami potom ešte trikrát už v inscenáciách Opery SND (Eboli, Marina Mnišková či Santuzza). V SND mala aj piesňové recitály a taktiež viackrát vystúpila aj na koncertnom pódiu Slovenskej filharmónie. Jelena Obrazcovova účinkovala aj v Opere ŠD Košice.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár