Zomrela speváčka a herečka Gizela Veclová

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vo veku 95 rokov zomrela 27. januára 2019 speváčka a herečka Gizela Veclová, ktorú volali prvou muzikálovou hviezdou Slovenska. Okrem rodnej Bratislavy bola podstatná časť jej života spojená aj s Košicami a košickým divadlom, pri zrode ktorého v roku 1945 stála. O smutnej správe informovalo Štátne divadlo Košice. Posledná rozlúčka s umelkyňou sa uskutoční v stredu 30. januára 2019 o 11:00 v košickom Krematóriu.

Gizela Veclová-Živojnovičová sa narodila 1. mája 1923 v Bratislave. V roku 1942 absolvovala štúdium operného spevu na Štátnom konzervatóriu v Bratislave u profesora Arnolda Flögla. Jej pedagógmi boli aj Eugen Suchoň a Ján Cikker. V rokoch 1942 – 1945 pôsobila ako sólistka Opery SND v Bratislave. Po vojne stála pri vzniku košického divadla, kde ju do tvoriaceho sa operného súboru pozval riaditeľ Janko Borodáč. „Netušila som, ako sa v auguste 1945 dostanem na východ republiky. Janko Borodáč mi poradil, aby som išla vlakom do Vrútok a ďalej nejakým kočom. Zobrala ma UNRA – povojnová potravinová pomoc na nákladnom aute s plachtou. Košické divadlo som si na prvý pohľad zamilovala. Prvú noc som prespala v šatni, iná možnosť nebola,” spomínala Gizela Veclová pred niekoľkými rokmi.

B. Smetana: Dve vdovy, Opera SND, 1943,
Gizela Veclová (Lidka), Zdenko Ruth-Markov (Mumlal), František Hájek (Toník),
foto: Archív DÚ

Vďaka výraznému talentu a neodolateľnému javiskovému šarmu sa Gizela Veclová rýchlo stala dominantnou postavou súboru. Tu dostala možnosť rýchleho umeleckého rastu a s ním spojeného naštudovania svetového operného repertoáru, ale aj primadonských operetných partov.

Po príchode na bratislavskú Novú scénu v roku 1952 sa začalo umelecky najvýznamnejšie, 33 rokov trvajúce obdobie jej kariéry. Vďaka všestrannému talentu, speváckym, hereckým i tanečným schopnostiam, javiskovému šarmu i noblese, si vydobyla pozíciu prvej dámy slovenského muzikálu, predovšetkým vďaka postave Dolly Leviovej v slávnom muzikáli Hello, Dolly! (1966), za ktorú získala na festivale v Karlovych Varoch v roku 1967 cenu pre najlepšiu muzikálovú herečku. Zaujímavosťou je, že túto postavu spočiatku odmietla. Medzi jej najvýraznejšie muzikálové roly patria aj postavy Pani Higginsová a Pani Pearsová v My Fair Lady, Golda vo Fidlikantovi na streche, v ktorom si zahrala po boku Jozefa Krónera, či Hortenzia v muzikáli Grék Zorba. Viac o Gizele Veclovej sme písali pri príležitosti jej 95. narodenín v máji 2018 TU…

Gizela Veclová,
foto: Anton Šmotlák

Gizele Veclovej venovala muzikologička, hudobná kritička a publicistka Terézia Ursínyová jednu z kapitol vo svojej knihe Zlaté hlasy. V roku 2018 umelkyňa získala Cenu ministerky kultúry SR za celoživotný tvorivý prínos a osobnostný vklad pri stvárňovaní postáv vo viacerých žánroch hudobno-dramatického umenia na scénach divadiel na Slovensku s dôrazom na dlhoročné pôsobenie v spevohre Divadla Nová scéna. O udelení Ceny sme písali TU…

Jeseň života trávila opäť v Košiciach po boku dcéry, herečky Dany Gažovej a vnučky Dany Markušovej, ktorá je zakladateľkou prvej muzikálovej školy v Košiciach.

Gizela Veclová zomrela 27. januára 2019 a posledná rozlúčka s umelkyňou sa uskutoční v stredu 30. januára 2019 o 11:00 v košickom Krematóriu.

zdroj: ŠDKE

video

videovizitka Gizely Veclovej vytvorená pri príležitosti udelenia Ceny ministerky kultúry SR v roku 2018.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku