Zomrela svetová operná diva Magda Olivero

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Operný dom La Scalla na sociálnej sieti Twitter potvrdil, že v pondelok 8. septembra 2014 vo veku 104 rokov umrela v Miláne operná diva Magda Olivero (25. marec 1910 – 8. september 2014), jedna z najdlhšie žijúcich a spievajúcich operných speváčok.

Magda Olivero

Magda Olivero

Magda Olivero sa verejnosti predstavila už ako 23 ročná v roku 1933 v Turíne rozhlasovým uvedením oratória I misteri dolorosi autora Ninna Cattozza. Koncertovala nepretržite do roku 1941, kedy sa vydala a na 10 rokov prerušila svoju aktívnu spevácku kariéru. Vrátila sa o 10 rokov neskôr na žiadosť umierajúceho Francesca Cileu, ktorý ju požiadal, aby sa ujala titulnej postavy v jeho opere Adriana Lecouvreur. Od roku 1951 potom pokračovala a spievala v operných domoch po celom svete. V Metropolitnej opere v New Yorku debutovala ako Tosca v roku 1975 ako 65 ročná, teda vo veku, kedy iné speváčky svoju kariéru už pomaly zanechávajú. Jej posledným predstavením bola Poulencova opera pre jednu ženskú postavu La voix humaine v marci roku 1981, keď mala 71 rokov. Jej päť dekád trvajúce pôsobenie v opere sa síce vtedy skončilo, ale Magda Olivero naďalej pokračovala v koncertovaní takmer do svojej osemdesiatky a venovala sa sakrálnej hudbe.

Magda Olivero sa neraz vyjadrila, že jej hlavnou úlohou v živote bolo spievať – kdekoľvek a komukoľvek. Verná tomuto mottu zaspievala pre svoje publikum ešte vo veku 99 rokov scénu z Rossiniho opery Francesca di Rimini. Pár nôt síce bolo primeraných veku, ale jej dychová opora a kontrola dýchania boli stále v skvelej kondícii.

 

 

Pripravila: Natália Dadíková

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár