Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

13. januára 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Zoznámte sa s dielom Così fan tutte na predpremiérovom Matiné v Opere SND

Historická budova SND, foto: Ľudovít Vongrej
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Prvou premiérou SND v roku 2016 bude Mozartova opera Così fan tutte. Premiéry sú naplánované na 22. a 23. januára. Bližšie o tomto diele a o jeho inscenačnej podobe v SND sa môžete dozvedieť na predpremiérovom Matiné v nedeľu 17. januára o 10.30 hodine v historickej budove SND.

Moderátorom podujatia bude dramaturg Martin Bendik, ktorý privíta svojich hostí, tvorcov inscenácie, dirigenta Friedricha Haidera, poľského režiséra Mareka Weissa a tiež riaditeľa Opery SND Slavomíra Jakubeka. Poodhalia niektoré z tajomstiev, ktoré sa spájajú so samotnou osobnosťou Wolfganga Amadea Mozarta a rébusmi, ktoré skrývajú jeho diela.

Wolfgang Amadeus Mozart, (1756-1791)
Wolfgang Amadeus Mozart,
(1756-1791)

Práve komická opera Così fan tutte je jedným z nich. Základná pochybnosť sa tu vzťahuje už na samotný žáner diela. Ide skutočne o komickú operu, alebo komediálne prezentované udalosti majú v skutočnosti nanajvýš vážny zmysel a dôsledok? „Nezáväzná“ výmena snúbeníc totiž odhalí medzi mladými pármi neočakávanú a nezvratnú pravdu. A pochybnosti sa týkajú aj toho, kto je v skutočnosti obeťou a proti komu sa dvíha prísny prst morálneho súdu. Sú to ženy, ako napovedá názov („Všetky sú také“), alebo by sa opera mala skôr premenovať na Così fan tutti („Všetci sú takí“)? Totiž, aby to nebolo príliš jednoduché, majster Mozart do diela zakódoval rébus: sú obe dievčatá, Fiordiligi a Dorabella, naozaj len obeťami intrigy, ktorú pochabo zosnovali muži? – alebo prehliadli ich zámer hneď v zárodku a teraz sa dobre bavia na účet chlapov, hrajúc ich hru? Otázkou teda ostáva, o čo tu vlastne ide. Všetky sú také neverné? Nie skôr: všetky sú také prešibané – a muži naivní!?

foto zo skúšky opery Così fan tutte v Opere SND, foto: Alena Klenková
foto zo skúšky opery Così fan tutte v Opere SND,
foto: Alena Klenková

Na Matiné 17. januára o 10. 30 hod. v historickej budove SND zaznejú okrem zaujímavých informácií aj ukážky z opery v podaní vokálnych protagonistov inscenácie Jany Šrejmy Kačírkovej, Moniky Fabiánovej, Juraja Hollého a Františka Ďuriača. Na klavíri bude sprevádzať Ondrej Olos.

Vstupenky na predpremiérové Matiné za 2.-EUR je možné kúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v pokladniciach SND. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.

vizuál k opere Così fan tutte v Opere SND
vizuál k opere Così fan tutte v Opere SND

Informovala: Izabela Pažítková, SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024