Zoznámte sa s programom 61. ročníka festivalu Košická hudobná jar

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – 21. apríla Štátna filharmónia Košice (ŠfK) slávnostne otvorí 61. Košickú hudobnú jar, ktorá aj tento rok ponúkne originálne projekty, zaujímavé osobnosti a neopakovateľné zážitky. Priaznivá atmosféra mesta a priateľské vzťahy privedú do metropoly východu renomovaných umelcov ako je vynikajúca sopranistka Ľubica Vargicová, svetoznáma violončelistka Michaela Fukačová, špičkoví dirigenti Ondrej Lenárd a Leoš Svárovský. Pozvanie do Košíc prijal aj český súbor starej hudby Musica Florea a Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala z Bratislavy, ktorý v tejto sezóne oslavuje 55. výročie svojho založenia. 61. ročník festivalu KHJ potrvá od 21. apríla do 13. mája 2016.

Medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar je najstarším hudobným festivalom v meste. Je sviatkom klasickej hudby, ktorý završuje koncertnú sezónu v Košiciach. Priestor dostávajú špičkoví domáci a zahraniční dirigenti, sólisti i komorné súbory, súčasťou sú taktiež literárno-hudobné večery, koncerty na nezvyčajných miestach a výstavy. Organizátorom festivalu je Štátna filharmónia Košice.

„Pozoruhodná je aj programová rôznorodosť festivalu – hudba zaznie vo svojich najrozmanitejších podobách (opera, barok v štýlovej interpretácii, jazz, prepojenie dramatického umenia a hudby, vokálno-symfonické dielo…).“ hovorí dramaturgička ŠfK, Mária Kornucíková.

Ľubica Vargicová

Ľubica Vargicová

Prvý z festivalových symfonických koncertov zaznie 21. apríla 2016 pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta ŠfK Leoša Svárovského. V interpretácii Ľubice Vargicovej, poprednej sólistky Opery SND, zaznejú v koncertnej sále Domu umenia skvostné operné árie, ktoré sa svojou náročnosťou vymykajú bežnému koncertnému repertoáru. Spojenie vynikajúcich interpretov s pútavým programom je prísľubom nezabudnuteľného umeleckého zážitku.

Druhý symfonický koncert je veľkým návratom charizmatického dirigenta Ondreja Lenárda do Košíc. Beethoven a Čajkovskij pod jeho taktovkou 28. apríla ponúknu pôsobivý romantický program, v ktorom príležitosť dostane aj vynikajúci český huslista Jan Mráček, už dnes patriaci k najväčším a najsľubnejším husľovým talentom mladej generácie v susednej republike.

Ondrej Lenárd, foto: František Renza

Ondrej Lenárd,
foto: František Renza

Pod taktovkou nemenej talentovaného bulharského dirigenta Konstantina Dobroykova zazneli s veľkým úspechom v Dome umenia raritné diela i známe symfonické opusy. Festival Košická hudobná jar opäť ponúka priestor aj na uvedenie menej hrávaných, avšak o to zaujímavejších diel. Kombinácia špičkového dirigenta a unikátneho programu však nebude jediným lákadlom koncertu 5. mája, na ktorý pozvanie prijala aj Michaela Fukačová, patriaca k svetovej interpretačnej elite. V jej podaní na festivale zaznie krásny neskororomantický koncert pre violončelo a orchester od Edwarda Elgara.

Michaela Fukačová

Michaela Fukačová

Záver 61. ročníka Košickej hudobnej jari 12. mája bude opäť patriť veľkolepému dielu, tentoraz až strhujúcemu Stabat Mater operného velikána G. Rossiniho. Maďarský zbor Kardinála Mindszentyho z Miškolca, štyria sólisti a orchester ŠfK pod taktovkou svojho šéfdirigenta, Zbyňka Müllera slávnostne ukončia košický medzinárodný hudobný festival. Stabat Mater je napriek Rossiniho pragmatizmu, dielom s veľkou dávkou emočného záberu a duchovného ponoru. Na hudobnej jari zaznie vo výnimočnom medzinárodnom slovensko-česko-poľsko-maďarskom obsadení.

Rok 2016 patrí slovenskej hudbe a Košická hudobná jar patrí medzi podujatia, ktoré reflektujú Rok slovenskej hudby, čomu ŠfK prispôsobila aj koncepciu festivalu a k spolupráci prizvala viacerých vynikajúcich slovenských umelcov. K nim patrí sláčikové kvarteto LenART Quartet, ktorého hráči sú zároveň členmi orchestra ŠfK. V ich interpretácii zaznie 25. apríla v priestoroch Východoslovenskej galérie hudba Antonína Dvořáka, Josepha Haydna či domáceho skladateľa Adriána Harvana.

V podaní súboru starej hudby Musica Florea sa započúvame 26. apríla do – vo svojej dobe – priekopníckych kompozícii Antonia Vivaldiho.

Musica Florea, foto: M Světlík

Musica Florea,
foto: M Světlík

Festivalovým literárno-hudobným večerom si 3. mája v Dome umenia pripomenieme 400. výročie úmrtia svetového literárneho velikána Williama Shakespeara, ktorého život a dielo pútavým spôsobom priblížia herci Alexander Bárta, Peter Cibula, Dominika Kavaschová, Ľubo Juhás a lutnista Miloslav Študent.

V historických priestoroch Východoslovenskej galérie zaznie aj druhý komorný koncert tohtoročnej hudobnej jari. Klavírne duo v Košiciach dobre známych umelcov Stanislava Zamborského a Dany Šašinovej ponúkne 9. mája virtuózny program zostavený z neobvyklej štvorručnej klavírnej literatúry.

Posledný z komorných koncertov 10. mája bude patriť špičkovému slovenskému ansámblu – Slovenskému komornému orchestru Bohdana Warchala. Pútavá dramaturgia ich koncertu ponúkne diela W. A. Mozarta, A. Dvořáka, J. Suka ale i Romana Bergera.

Slovenský komorný orchester

Slovenský komorný orchester

Podobne ako po minulé roky, sú aj tento rok súčasťou festivalu zaujímavé sprievodné podujatia, výstava obrazov akademického maliara Miroslava Radevu (21. 4. – 12. 5.) a operné premiéry ŠD Košice N. Rimskij-Korsakov: Mozart-Salieri a M. Lejava: Bohom milovaný (13. 5.) . ,,Spoločným menovateľom všetkých podujatí Košickej hudobnej jari bude nepochybne možnosť prekročiť hranice každodennej všednej reality.“ dodáva Mária Kornucíková.

Košická hudobná jar 2016, plagát

Kompletný program 61. ročníka Košickej hudobnej jari

21. apríl 2016, Dom umenia
OTVÁRACÍ KONCERT
ŠfK | Leoš Svárovský
Ľubica Vargicová, soprán

25. apríl 2016, Východoslovenská galéria
Len ART Quartet a hostia
Erik Jámbor, klavír
Adrián Harvan, saxofón
A. Dvořák – J. Haydn – A. Harvan

26. apríl 2016, Seminárny kostol
VIVAT VIVALDI!
Musica Florea, umelecký vedúci
a dirigent Marek Štryncl
Jan Mikušek, kontratenor

28. apríl 2016, Dom umenia
VELIKÁNI
ŠfK | Ondrej Lenárd | Jan Mráček, husle
L. van Beethoven: Koncert pre husle a orchester D dur
P. I. Čajkovskij: Symfónia č. 6 h mol „Patetická“

3. máj 2016, Dom umenia
SHAKESPEAROVSKÉ PODOBY LÁSKY
Literárno-hudobný večer venovaný W. Shakeaspearovi
slovo: Dominika Kavaschová | Alexander Bárta
Peter Cibula | Ľubo Juhás
hudba: Miloslav Študent, lutna

5. máj 2016, Dom umenia
ČARO – VÁŠEŇ – OHEŇ
ŠfK, Konstantin Dobroykov
Michaela Fukačová, violončelo
A. Ljadov: Začarované jazero
E. Elgar: Koncert pre violončelo a orchester
I. Stravinskij: Vták OhnivákKHJ umelci 2-page-001

9. máj 2016, Východoslovenská galéria
KLAVÍRNE DUO
Stanislav Zamborský | Dana Šašinová
I. Stravinskj * K. Czerny

10. máj 2016, Východoslovenské múzeum
Slovenský komorný orchester
umelecký vedúci Evald Danel
W. A. Mozart – J. Suk – R. Berger – A. Dvořák

12. máj 2016, Dom umenia
ZÁVEREČNÝ KONCERT
ŠfK | Zbyněk Müller
Andrea Vizvári, soprán
Magdalena Idzik, alt
Adam Zdunikowski, tenor
Jiří Sulženko, bas
Zbor Kardinála Mindszentyho, Miškolc
J. A. Rejcha: Sinfonia
G. Rossini: Stabat Mater

Súčasť festivalu
13. máj 2016, premiéra Opery ŠD Košice
N. Rimskij-Korsakov: Mozart-Salieri
M. Lejava: Bohom milovaný

Bližšie info o festivale a predaji vstupeniek nájdete TU…

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár