Zuzana Šveda ako Carmen v Opere SND

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – V titulnej postave Carmen v rovnomennej opere G. Bizeta sa 12. mája 2014 predstaví slovenská mezzosopranistka Zuzana Šveda. Speváčka stvárni túto postavu na javisku Opery SND po prvýkrát.

Mezzosopranistka Zuzana Šveda, rodáčka z Matejoviec pri Poprade, spev študovala na Konzervatóriu v Bratislave u Dagmar Podkamenskej – Bezačinskej a pod jej pedagogickým vedením pokračovala v štúdiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, ktoré úspešne ukončila v roku 2009. Tomuto štúdiu ešte predchádzalo štúdium liečebnej pedagogiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

Zuzana Šveda

Zuzana Šveda

Svoje interpretačné schopnosti rozvíjala tiež pri študijnom pobyte v Landestheater Detmold v Nemecku, kde naštudovala postavu Ulriky vo Verdiho Maškarnom bále a potom v Piešťanoch na Medzinárodných speváckych kurzoch Petra Dvorského a Zlatice Livorovej.

V roku 2006 debutovala na javisku Národného divadla moravskoslezského v Ostrave postavou Dorabelly v Mozartovej opere Così fan tutte. Po tomto debute v Ostrave stvárnila aj titulnú postavu v opere La Lupa od Marca Tutina a za stvárnenie tejto postavy sa dostala do širšej nominácie na Cenu Thálie 2009. Ďalej nasledovali titulná postava v Bizetovej Carmen, titulná postava v Tutinovej opere Vita a Isabella v Rossiniho Talianke v Alžíri.

V Slovenskom národnom divadle v Bratislave stvárnila počas štúdia na VŠMU postavu Lucie v Mascagniho Sedliackej cti a Babu v Dubovského detskej opere Tajomný kľúč. Ako hosť sa predstavila tiež na scéne Štátneho divadla v Klagenfurte v postave Afry v Catalaniho opere La Wally a tiež na scéne Štátneho divadla v Košiciach ako Oľga v Čajkovského Eugenovi Oneginovi.

Zuzana Šveda sa venuje aj koncertnej činnosti – úspešne spolupracovala napríklad s Moravskou filharmóniou Olomouc, Pražskou filharmóniou, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Štátnou filharmóniou Košice alebo zo súborom Solamente naturali.

V sezóne 2011/12 bola angažovaná v nemeckej opere Regensburg kde stvárnila Klytaemnestru v Straussovej Elektre, Missis Quickly v Opere Falstaf a matku v opere Hänsel und Gretel. Potom po Regensburgu nastúpila na materskú dovolenku a postavou Carmen v Opere SND sa vracia na opernú scénu.

Georges Bizet: Carmen

repríza predstavenia

historická budova, pondelok 12. máj 2014 – 19:00

Dirigent: Rastislav Štúr

Réžia: Marián Chudovský

Scéna: Jozef Ciller

Kostýmy: Peter Čanecký

Zbormajster: Ladislav Kaprinay

Choreografia: Jozef Dolinský

 

Obsadenie

Carmen: Zuzana Šveda

Micaela: Katarína Juhásová-Štúrová

Don José: Miroslav Dvorský

Escamillo: Jakub Kettner

Frasquita: Miriam Maťašová

Mercedes: Michaela Šebestová

Remendado: Ján Babjak

Dancairo: František Ďuriač

Morales: Filip Tůma

Zuniga: Ján Galla

Spoluúčinkuje: Bratislavský chlapčenský zbor

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár